animasyon film önerileri

Animasyon Film Önerileri

ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE ANİMASYON FİLM İZLEME KEYFİ:

İçinde bulunduğumuz ve zorunlu olarak evde olmamız gereken Corona günlerinde , çocuklarımızla birlikte çeşitli etkinliklerle kaliteli zaman geçirmenin pek çok yolu var.
Ebeveynin çocuğu ile ufak tefek deneyimlerini paylaşabileceği, çocukların soru sorup kendini geliştirebileceği, her iki tarafın da zevk alabileceği, eğlenebileceği kaliteli bir animasyon film etkinliğine ne dersiniz?.
Çocukların heyecanlandıkları filmleri ebeveynleri ile yan yana izlemesi, ortak bir paylaşım sağlar ve aralarındaki bağı güçlendirir. Ebeveynlerle beraber film seyretmek; çocuklara soru sorma, bazı konularda ebeveyninden fikir alma fırsatı verir. Aynı zamanda ebeveynler de bu zamanı kaliteli bir öğretme fırsatına çevirebilir. Örneğin; filmden sonra konu, tema, kahramanı ya da yardımcı kahramanın ne hissettiğini, kendisi benzer durumda kaldığında neler yapabileceğine dair konuşmak, çocukların soyut düşünme yeteneğini ve zekâsını artırır.
Ailece film seyretmek, anne-baba için de dinlendirici ve huzur verici bir etkinliktir. Tüm ailenin beraber zaman geçirmesi, birbirlerine olan sevgi ve bağlılık duygusunu da artırır. Evimizde sıcak bir ortamda, rahat kıyafetlerle, sağlıklı yiyecek ve içeceklerin tüketildiği; anne babanın hem fiziksel hem de duygusal olarak katıldığı film izleme etkinlikleri unutulmayacak anlar yaratır.
Sizler için tüm zamanların en güzel animasyon filmlerini araştırıp 31 animasyon filminin olduğu bir liste haline getirdik. Her birinin konusunu ve kahramanlarını, film özelliklerini belirttik. Birbirinden güzel ve eğlenceli bu filmlerin ön izleme(fragman) parçalarını da ekledik. Çocuklarınızla birlikte seçip, çeşitli kaynaklardan edinerek bu filmleri izleyebilirsiniz.
Yanında mısır patlatmayıda unutmayın! Keyifli seyirler!

EN GÜZEL ANİMASYON FİLMLER LİSTESİ:

ZOOTOPIA (2016)

Polis olmak isteyen bir tavşanın hayallerinin peşinden gitmesini, ulaştıktan sonraki hayal kırıklığını ve işini yapma arzusunda yaşadıklarını filmde izleyeceksiniz. Byron Howard imzalı, akademi ödüllü, sıradışı bir film.


RATATOUILLE (2007)

Aşçılığı çok seven Fare Remy, bir kaza sonucu kendisini Paris kanalizasyonlarında bulur. Düştüğü yer, Ünlü Fransız aşçı Auguste Gusteau’nun yemekleri sayesinde üne kavuşan ve en ünlü yemek eleştirmenlerinin müdavimi olduğu bir restoranın tam altıdır. Aşçı olma tutkusuyla yanıp tutuşan küçük faremiz tam idealindeki yere düşmüştür.Tutkusunun peşinden giden Remy’nin tüm dünyada çok sevilen animasyon filmi.


WALL-E (2008)

Duygu sahibi robotların dünyasının kapılarını aralayan animasyon filmi, çok uzak bir geleceği konu alır. İnsan ırkı, çöp ile yığılıp taşan dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir. Tek çare uzayda kolonileşmektir. Bu yüzden büyük bir uzay gemisi inşa ederek dünyayı terk etmişlerdir. Dünyada kalan türünün son örneği WALL-E’nin başına gelen inanılmaz olaylar üzerine, Oscar ödülü almış, tatlı ve duygu dolu bir animasyon.


THE LION KING (Aslan Kral) (1994)

Simba, kral Mufasa’nın oğlu ve krallığının varisidir. Mufasa, kardeşi Scar’ın kurduğu hain tuzak sonucu ölür, ama Scar bunun Simba’nın suçu olduğunu söyler. Vicdan azabı duyan Simba da hükmetmesi gereken Pride Land’den ayrılır ve uzak yollara düşer. Ormanda arkadaş olduğu Timon ve Pumbaa sayesinde Hakuna Matata felsefesini öğrenir ve dertsiz, tasasız bir yaşam tarzı olan bu felsefeyi benimser. Ancak eski arkadaşı Nala ile karşılaşması sonucu sorumluluklarını hatırlar ve yaşam zincirindeki yerini almak için hemen bir karar vermesi gerektiğini anlar. Ödüller almış harika bir animasyon.


A BUG’S LIFE (Bir Böceğin Yaşamı) (1998)

Mucit karınca Flik, her yerde bulunan bunaltıcı böcekler adına, kolonisini Hopper tarafından yönetilen beleşçi çekirgelere karşı savunmak amacıyla savaşçı böcekleri ikna eder. Flik’in süvarilerinin pire sirki oyuncularından bir grup olduğu açığa çıktığında her şey çok komik bir kargaşaya dönüşür. Ancak farkında olmadan kahraman olurlar. Macera dolu bir film.


RIO (2011)

Blu, daha yavru iken Rio de Janeiro yakınlarındaki bir ormanda tuzağa düşer ve ABD’ye getirilir. Daha sonra Amerikalı bir kız olan Linda, Blu’ya bakmaya başlar. Bir gün, Brezilyalı bir kuşbilimci olan Túlio Monteiro gelir ve makav türünden sadece Blu ve Jewel’in kaldığını, bu yüzden Blu’nun Rio de Janeiro’ya gitmesi gerektiğini söyler. Blu, Rio de Janeiro’da kuş kaçakçıları tarafından kaçırılır. Kaçakçılar Rio’dan kaçmak için Rio Karnavalı’na katılır. Linda ve Túlio da Blu’yu kurtarmak için karnavala katılırlar, ancak karnavalda Blu’yu kurtaramazlar. Daha sonra kaçakçılar uçakla kaçmaya çalışır, ancak Blu ve Jewel kurtulur. O zamana kadar uçamayan Blu, uçaktan atlayınca ilk kez uçar. Rengarenk, çılgın, her yaştan izleyiciyi kendine bağlayan bir yapım.


HAPPY FEET (Neşeli Ayaklar) (2006)

Minik penguen Mumble, diğer bütün penguenlerden farklıdır. Bir türlü şarkı söyleyemeyen küçük penguen, çok yetenekli bir dansçıdır. Bu özelliği ile diğer bütün penguenlerin arasından sıyrılan Mumble, penguenlerin hayli kuralcı lideri tarafından dışlanmaya maruz kalır. Ama minik kahramanımız için mücadele vazgeçilmezdir. Oscar ödülü alan bu tatlı yapım mutlaka izlenmesi gerekenlerden.


FINDING NEMO (Kayıp Balık Nemo) (2003)

Eşini kaybettikten sonra deniz korkusu oluşan aşırı koruyucu ebeveyn palyaço balığı Marlin’in, unutkan balık Dori ile kaybolan yavrusu Nemo’yu okyanusta arama macerası. Yine rengarenk, macera dolu ve akademi ödüllü süper bir yapım.


ICE AGE (Buz Devri Serisi) (2002)

Mamut Manny, tembel hayvan Sid ve buz devri kaplanı Diego’nun maceralarını anlatan, bol aksiyonlu, ödüllü, vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir animasyon serisi.


UP (Yukarı Bak) (2009)

Evini terk edip huzurevine yerleşmeyi reddeden Carl Fredericksen ve Russell’ın eğlenceli macerasını anlatıyor.


FINDING DORY (Kayıp Balık Dori) (2016)

Unutkan balık Dori’nin, arkadaşlarının yardımı ile ailesini bulma macerasını anlatan, çok renkli, komik ve okyanusun derinliklerindeki sıcacık macerasını anlatan nefis bir yapım.


TOY STORY (Oyuncak Hikayesi Serisi) (1995)

İlk 3 boyutlu Pixar animasyon filmi olan yapım, sahipleri etrafta olmadığında canlanan oyuncakların dört filmlik maceralarından oluşuyor.


MADAGASCAR (Madagaskar Serisi) (2005)

Hayvanat bahçesinden kaçan,birbirinden matrak hayvanların eğlenceli ve komik maceralarından oluşan ve gülme garantili harika bir seri yapım.


BOLT (2008)

Süper güçleri olduğunu sanan, sevimli ve azimli köpek Bolt’un sahibinden ayrılınca sokak kedisi Mittens ve hamster Rhino’nun yardımıyla New York’tan California’ya uzanan geri dönüş macerasını anlatan, unutulmayacak bir yapım. Zootopia’nın da yönetmeni olan Byron Howard imzalı, duygu dolu özel bir animasyon.


FROZEN (Karlar Ülkesi) (2013)

Krallık, Karlar Kraliçesi (Snow Queen)’nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir. Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi’ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir. Masalsı bir yolculuğu çıkan Anna’nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff’tur. Başarıya ulaşmaları için Karlar Kraliçesi’ni görüp tanıyabilmeleri gerekmektedir. Görünürde basit olan bu plan, izbe dağdaki yolculuk ilerledikçe zorlaşmaya başlar. Mitolojik yaratıklar ve ürkütücü büyüler eşliğinde süren yolculuğun her dönemecinde ayrı bir tehlike ortaya çıkar. Yolculuğun asıl zor yanı ise zamanla yarışıyor oldukları gerçeğidir. Tam bir görsel şölen olan animasyon okul çağı çocuklarımızın bayılacağı türden. Tabii büyüklerinde.


TANGLED (Karmakarışık) (2010)

Flynn Rider, Orta Çağ’da yaşayan dünyanın ve Avrupa’nın en populer eşkiyasıdır. Bir gün masum güzel lakaplı Rapunzel tarafından yakalanarak hapse atılır. Hapiste iken sıradışı ve komik hikayeler yaşanmaya başlar. Okul dönemi çocuklarımızla ailece izlenecek kahkaha dolu bir animasyon.


THE INCREDIBLES (İnanılmaz Aile) (2004)

Zamanının en iyi süper kahramanlarından bir tanesi olan Bob, kötüler ile savaşarak şehrini zalimlere karşı savunmaktadırlar. İnsanlığın dostu, hırsızların ve kötülerin düşmanı Bob, bir olaydan sonra her şeyden elini çekmiştir. Bob, artık ailesi ile birlikte sakin ve huzurlu bir hayat yaşamaktadır. Fakat 15 yıl sonra büyük bir görev çağrısı gelir ve mecburen görevi üstlenmek zorunda kalır. Bob ve ailesi süper güçlere sahip olduğundan, insanlığı kurtarmak için beraber mücadele edeceklerdir. Macera dolu bir aile animasyonu.


HOW TO TRAIN YOUR DRAGON (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin) (2010)

Vikinglerin ve ejderhaların dünyasında geçen ve Hıçkırık’ın eğittiği sevimli ejderhası Dişsiz’in maceralarını konu alan 3 filmlik heyecan dolu, tüm ailenin sevebileceği özel bir seri yapım.


INSIDE OUT (Ters yüz) (2015)

Babasının yeni işi nedeniyle Amerika’nın orta kesiminden San Francisco’ya taşınan Riley, yeni ortamına uyum sağlamakta güçlük çekmektedir. Hepimiz gibi davranışları, duygularından etkilenen Riley’nin beynindeki duygu merkezinde yaşayan Neşe, Öfke, Korku, Tiksinti ve Üzüntü, genç kızın hareketlerinde büyük pay sahibidir. Yeni yaşamındaki çalkantılar duygu merkezinde bir krize neden olmuştur. Neşe, olaylara olumlu yanından bakmaya çalışsa da diğer duygular yeni şehir, okul ve yaşama karşı farklı reaksiyonlar gösterir.Sıradışı bir konu ve sıradışı bir animasyon film.


THE FOX AND THE HOUND (Tilki ve Avcı Köpeği) (1981)
Annesini kaybeden tilki yavrusu Tod’un bir av köpeği ile sıradışı bir arkadaşlık kurmasını konu alan; duygu dolu, sıcacık bir hikayeye sahip bir klasik animasyon yapım.


BRAVE (Cesur) (2012)
Komşu ülkenin prenslerinden biri ile evlendirilmeye çalışılan, maceracı bir karaktere sahip prenses Merida’nın başına gelen sıradışı olayların anlatıldığı, bol ödüllü, tüm aile bireylerinin seveceği süper bir animasyon.


ROBIN HOOD (1973)
Karakterler, insan yerine hayvanlardan oluşmaktadır. Yoksulların yanında olan, zenginlerin fazla paralarını kaçırarak fakirleri besleyen bir halk kahramanının animasyon uyarlaması. Komik öğeler barındıran, eğlence dolu bir yapım.


MY NEIGHBOR TOTORO (Komşum Totoro) (1988)
Dahi animatör, çizer, yazar ve yönetmen Japon Hayao Miyazaki’den çok güzel bir animasyon. Anneleri hasta olan iki küçük kız kardeşin, yeni taşındıkları köy evindeki sevgi ve hayal gücü dolu yaşantılarını konu ediniyor. Tüm ailece izlenmesini öneririz.


POCAHONTAS (1995)
Bir Kızılderili kabile şefinin kızı olan Pocahontas, 17. yüzyıl Virginia’sına sömürgeciler istila ederken bir İngiliz askerine aşık oluyor. Tüm aile için; duygu dolu, eğlenceli ve sımsıcsk bir animasyon filmi.


MONSTERS, INC. (2001)
Sevimli Canavarlar filmi insanların olmadığı bir Dünya’da, canavarlar tarafından kurulmuş olan Monstropolis şehrinde geçiyor. Canavarlar tarafından kurulan bu mega şehrin enerji ihtiyacı ise küçük insan çocuklarının korku çığlıkları ile karşılanıyor. Bizlerse şehrin enerji ihtiyacını karşılayan Monsters Inc. Şirketinde çalışan iri, uzaktan korkunç duran ama arkadaşlarına karşı sevgi dolu Sullivan ve onun uzun yıllardır dostu olan espri dolu Mike Wazowski karakterlerini takip ediyoruz. Görevleri şirketlerinin geliştirdiği, insan dünyasına açılan kapılardan geçerek küçük çocukları korkutmak olan canavarlarımızın dünyasına bir insan çocuğunun yanlışlıkla gelmesi ile de macera başlıyor. Ailece izlenebilecek bir komedi animasyonu.


ALAADDIN (1992)
Aladdin, sihirli bir lamba sayesinde sevdiği kıza ulaşmaya çalışırken, kendisini zorlu bir maceranın içerisinde bulan bir gencin hikayesini konu ediyor. Aladdin, zamanını Agrabah şehrinde pazardan yiyecek çalarak geçiren fakir bir gençtir. Gecelerini, şehrin farklı bölgelerinde uyuyarak geçirirken, gündüzlerini ise hırsızlığa ayırmaktadır. Ancak yaşam tarzına rağmen aslında Aladdin’in altın gibi bir kalbi vardır. Onun macerası, tuhaf babası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan bir genç kızla tanıştığı zaman başlar. Binbirgece masallarından uyarlama,eğlence ve macera dolu bir film.


SHREK (Şrek Serisi) (2001)
Huysuz, yeşil bir dev, geveze bir eşek ve prensesin dört filmlik maceralarını anlatıyor. Yine akademi ödüllü ve bol bol gülme garantili, her yaştan izleyiciyi kendine bağlayan bir yapım.


KUNG FU PANDA (Kung Fu Panda Serisi) (2008)
Kung Fu Panda, bir animasyon filmi olmanın ötesinde izleyenler için kişisel gelişim adına da sayısızca ders barındıran bir yapım. Filmdeki kahramanımız Po, Kung Fu tutkunu ve aile mesleği olan erişte satmakla meşgul sıradan, şişman bir Panda iken tamamen “tesadüf” eseri bilge kaplumbağa Oogway tarafından Ejderha Savaşçısı olmak üzere seçiliyor.
İşte bu yolculuk süresince Kung Fu Panda, yeteneklerimizi ve yaratabilme gücümüzü keşfederek kullanabilmek, karşımıza çıkan zorluklarda pes etmeden ilerleyebilmek ve içimizdeki limitsiz gücü fark edebilmek gibi konularda bizlere çok aydınlatıcı ve öğretici bilgiler veriyor.Ailece seyredip üzerinde bol bol konuşabileceğiniz bir yapım.


THE JUNGLE BOOK (Orman Kitabı) (1967)
Mowgli ormanda kurtlar tarafından yetiştirilmiş bir çocuktur ve onu seven orman ahalisi bir gün artık kendi hayatını sürdürebilmesi için ormanı terketmesi gerektiğini söyler ona. Çünkü acımasız kaplan Shere Khan geri dönüyordur ve oralar artık pek güvenli olmayacaktır. Mowgli çıktığı yolculukta birkaç kere yolunu şaşırır ve yılan Kaa’yla, Maymun Kral Louie’nin elinden, dostları panter Bagheera ve ayı Baloo sayesinde kurtulur.
Rudyard Kipling’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan animasyon, her yönü ile muhteşem bir yapım.


BAMBI (1942)
Listemizin en eski animasyonu olan, yine dahi bir yapımcı, çizer Walt Disney’in imzasını taşıyan bir animasyon. Bu klasik eserde yavru bir karaca’nın duygu dolu, sımsıcak bir öyküsü anlatılıyor.
Özellikle okul öncesi minikler için tavsiye ederiz.


COCO (2017)
12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar…
Okul çağı çocuklarımızla birlikte izleyebileceğimiz, çok ses getiren, özel bir animasyon fim.


Boyama ve Resimleme Sayfaları
Resimli Kitaplarla Büyümenin Etkileri
Benim Arabam
Kategoriler
//